Nasza Grupa


Logo GR CSP KOP.Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza powstała 4 stycznia 2009r. jako sekcja Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. Stworzyło ją pięciu członków Towarzystwa, jednocześnie przewodników po Twierdzy Osowiec. Naszym nadrzędnym celem jest odtwarzanie sylwetek żołnierzy CSP KOP podczas służby garnizonowej i patrolowej w okresie przed wybuchem II Wojny Światowej. Dlatego używamy głównie mundurów sukiennych wzoru 1936, ale jesteśmy również odpowiednio przygotowani i wyposażeni do tego by stanąć na polu rekonstrukcji wrześniowych zmagań.

Po raz pierwszy założyliśmy mundury 21 sierpnia 2009r. z okazji Święta Wojska Polskiego organizowanego przez Dowództwo jednostki wojskowej w Osowcu - Twierdzy. Od tego momentu nasza przygoda z historią ożywioną zaczęła się na poważnie.

Staramy się być na uroczystościach w miejscach gdzie walczyli żołnierze KOP, ale najczęściej można nas spotkać na Twierdzy Osowiec, gdzie wraz z całym OTF opiekujemy się tym pięknym, historycznym obiektem i oprowadzamy po nim turystów.

Od momentu powstania do chwili obecnej pracami Grupy kieruje Sztab w składzie:
st. sierż. Krzysztof Szepiel - dowódca
sierż. Robert Pikuła - zastępca dowódcy
sierż. Damian Otlewski - podoficer sztabowy
plut. Maciej Markowski - podoficer sztabowy
kpr. Michał Jaworowski - podoficer sztabowy

Jeszcze w październiku 2009r. dołączył do nas kolejny KOPista, st. strz. Andrzej Trybułowski. We wrześniu 2011r. przyjęliśmy kolejnego członka, strz. Jarosława Lachowicza (w 2013 awansowany do stopnia st. strz.), w styczniu 2014r. strz. Czesława Bagińskiego (w 2015 awansowany do stopnia st. strz.) a w marcu 2015 st. strz. Cezarego Danieluka. W chwili obecnej jest nas dziewięciu.

Strona nie stanowi pełnego, kronikarskiego zapisu działań Grupy a jedynie ma dawać ogólny obraz całości. Informacje bieżące dostępne są na naszym profilu w portalu społecznościowym: www.facebook.com/KOPOsowiec. 


Pamiętaj! W skład naszej Grupy wchodzą wyłącznie członkowie Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, więc jeśli chcesz być jednym z nas, musisz najpierw zapisać się do OTF.

Kontakt z dowódcą Grupy: wachmistrz@piasta.pl lub 608 232 293. UWAGA! Ten numer służy wyłącznie do kontaktu w sprawach związanych z działaniem Grupy. Jeśli chcesz umówić się na zwiedzanie Twierdzy Osowiec kontakt znajdziesz w zakładce "Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne".